Parowanie okien, czyli jak radzić sobie z wilgocią na szybach?

Bardzo często winą za tego typu sytuację obarcza się okna i słabą jakość produktu lub ich niewłaściwie przeprowadzony montaż. Czy słusznie?

1. Przyczyny parowania szyb.

Okazuje się, że rozwiązanie zagadki parowania szyb jest o wiele bardziej skomplikowane. Otóż rzadko, a nawet bardzo rzadko za skraplanie się pary wodnej na szybach odpowiada wada czy nieszczelność okna. Przyczyną nie jest też najczęściej niewłaściwy montaż, co wydawać by się mogło niemal pewniakiem. Parowanie okien czy też osiadanie pary wodnej na szybach ma wiele różnych przyczyn. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • zwiększoną wilgotność w pomieszczeniu, w którym nasze okna bywają zaparowane
  • zbyt dużą różnicę temperatur pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną częścią okna
  • brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu
  • umiejscowienie okien względem stron świata
  • warunki zewnętrzne np. bliskość zbiorników wodnych
  • ewentualną nieszczelność okna wynikająca z błędów montażu lub produkcji – braną jednak pod uwagę dopiero po wykluczeniu pozostałych przyczyn!

Jak widać, czynników powodujących parowanie okien jest sporo, a dodatkowo trzeba przy tym pamiętać, że za problem może odpowiadać jeden lub kilka na raz, dlatego przed podjęciem próby wyeliminowanie przyczyny najpierw trzeba dowiedzieć się, co w naszym domu może sprawiać, że nasze okna parują.

2. Parowanie okien od wewnątrz i na zewnątrz.

Kropelki pary wodnej pojawiające się na szybach od strony wewnętrznej, czyli we wnętrzu naszego pomieszczenia są jak najbardziej naturalnym zjawiskiem fizycznym, wynikającym z różnicy pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz a wewnątrz. Pamiętajmy, że to pakiet szybowy stanowi bezpośrednią zaporę chroniącą nas przed zimnym powietrzem, i to właśnie na jego powierzchni jesteśmy w stanie dojrzeć tę różnicę, w postaci skroplonej pary wodnej. Bezpośredni wpływ na intensywność tego zjawiska ma również fakt, że nasze domy czy mieszkania często nie posiadają odpowiedniej wentylacji, co jest istotne zwłaszcza w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności jest wysoki, jak w kuchni czy łazience. Co ciekawe, w takiej sytuacji zjawisko parowania okna jest dowodem jego szczelności, a nie na odwrót! Ciepłe powietrze nie mogąc wydostać się na zewnątrz, osiada po prostu na szybie, która jest najzimniejszą powierzchnią w pomieszczeniu, gdzie ulega skropleniu. W takiej sytuacji wystarczy zapewnić właściwy przepływ powietrza, choćby przewietrzyć pomieszczenie, w którym problem się pojawił.

Podobnym zjawiskiem możemy wytłumaczyć parowanie szyb od strony zewnętrznej. Zwłaszcza w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy wnętrza nie są już, bądź jeszcze ogrzewane, a temperatura wysoka w dzień, zdecydowanie spada w nocy. Przy nowoczesnych szybach zespolonych, na zewnątrz przedostaje się jedynie niewielka ilość ciepła wobec czego zewnętrzna powierzchhnia szyby pozostaje zimna. Przy odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza, szczególnie w okresie jesiennym może tam występować zjawisko kondensacji pary wodnej. Choś czasam efekt ten może być uciążliwy, nie może być traktowany jako wada. Przeciwnie, potwierdza on bardzo dobry (niski) współczynnik przenikania ciepła szyby.

Co ciekawe, nawet tak prozaiczna rzecz jak umiejscowienie okien może odpowiadać za osiadanie pary wodnej na powierzchni szyby od zewnątrz. Okna na ścianach północnych o wiele częściej będą pokrywały się parą niż te na ścianach południowych czy zachodnich.

3. Jak zapobiegać parowaniu okien?

Jak już wiemy przyczyny parowania okien zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej nie są zazwyczaj tak poważne jak mogłoby się wydawać i bardzo łatwo im zaradzić. Wystarczy trzymać się kilku zasad, by nie tylko zniwelować ryzyko pojawianie się pary, ale co ważne poprawić komfort przebywania w pomieszczeniu. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę:

  • Temperatura w pomieszczeniu powinna być stała i wynosić nie więcej niż 21°C oraz nie mniej niż 18°C
  • Wilgotność względna powinna wynosić ok. 40%
  • Należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza
  • Warto pamiętać o zamykaniu drzwi oddzielających pomieszczenia o znacznej różnicy temperatury np. łazienkowych - podczas gorących kąpieli
  • Zwróćmy także uwagę na włączanie okapu podczas gotowania
  • Ważny element to także właściwe rozmieszczanie grzejników - najlepiej bezpośrednio pod oknami.

4. Stosowanie nawiewników okiennych.

Oprócz codziennych czynności, podczas których możemy samodzielnie dbać o odpowiednią temperaturę, wilgotność czy cyrkulację powietrza, istnieje rozwiązanie, które wspomoże nas w odpowiedniej wymianę powietrza. Nawiewniki okienne to doskonała propozycja dla pomieszczeń, w których zwykłe wietrzenie może okazać się niewystarczające, a wentylacja nie działa prawidłowo. Dodatkowy element zamontowany w górnej części okna, odpowiada za doprowadzenie do pomieszczenia świeżego powietrza z zewnątrz w sposób stały i kontrolowany, co oznacza, że nie dochodzi np. do wychłodzenia pomieszczenia. Nawiewnik może zostać zamontowany w oknie już na etapie produkcji i jest to na pewno najlepszy sposób na wysokiej jakości produkt całościowy, ale urządzenie możemy zainstalować w zamontowanym już oknie samodzielnie. Prosty sposób działania urządzenia może być odpowiedzią na nasze problemy z wilgocią w pomieszczeniach – zimniejsze powietrze z zewnątrz miesza się z ciepłym zgromadzonym przy suficie i opadając, zyskuje pokojową temperaturę, dzięki czemu możemy cieszyć się świeżym powietrzem bez odczuwania dużej różnicy temperatur, nawet gdy na zewnątrz jest dużo zimniej.

okna PCV

 

EMPOL Starachowice
Piłsudskiego 20, 27-200 Starachowice, Polska
41 275 76 38, 509 793 831

Copyright © WGB Group 2019 | Projekt i wykonanie okna drewniane WGB Group



drzwi Starachowice drzwi wewnętrzne drzwi zewnętrzne parapety